Jant Ölçüleri Nelerdir?

Jant Ölçüleri Nelerdir?

19/06/2019

Jant ölçülerinin anlamları nelerdir, jant ölçüleri nasıl okunur gibi sorularının cevapları için jant ölçü değerlerini bilmek gerekir. Jant ölçülerinin hesaplamasını aracınızın için yetkili servislerin önerdikleri değerlere göre yapmalısınız.

Flanş Tipi

Flanş, lastiklerin yanaklarının janta değen kısımlarının oturduğu bölümdür. Yani jant, flanş sayesinde lastiğe tam oturur. Flanş tipleri, üreticilere göre değişiklik gösterip farklı harflerle özellikleri belirtilebilir.

Jant Genişliği

Jant genişliklerinin ölçü birimi inçtir. Jantlar genellikle 5 inçten başlar, 15 inçe kadar çıkar. Jant genişliği, jant flanşlarının iç kısmından ölçülür.

Jant Çapı

Jant flanşlarının iç kısmından ölçülen inç değeridir. Araçların jant çapı genellikle 13 inçten başlar, 30 inçe kadar çıkar. “Jant ölçüsü nerede yazar?” sorusunu da şöyle cevaplayalım: Jant çapı, jant genişliği ile birlikte jantın iç kısmında yazılıdır.

Araçlara uygun jant ölçüleri, fabrika çıkışlı verilerle bellidir. Jant çapını aracınızın fabrika ölçülerinden fazla seçerseniz, jantlarda iç kısma doğru yaklaşma ve dışarıya doğru taşma olur. Bu da aracın çamura sürtmesine neden olabilir.

Jant Offseti (Jant Ofseti)

Janta tabanından baktığınızı ve tam ortasından geçen bir çizgi olduğunu hayal edin. Bu çizginin jantın iç göbeğine olan mesafesi, jant offseti ölçüsüdür. -50 mm ile +70 mm değerleri arasında değişir ve ET ya da IS ifadeleri ile belirtilir.

Jant göbeği eksenin dışına doğru mesafede ise pozitif offset, tam eksenin üzerindeyse sıfır offset, eksenden içerideyse negatif offset olur. Birçok otomobilin jant offset değeri +20 ile +60 arasındadır.

Bijon Sayısı ve Aralığı

Bijon, jantı aracın aksına bağlayan cıvatadır. Bijon sayısı markalara göre değişiklik gösterir. Genellikle 4, 5 ve 6 bijon sayısına sahip jantları piyasada görüyoruz.

Bijonlar, jantların üzerine dairesel bir eksenin etrafına konar. Bu eksenin mm ölçüsünden çapı da bijon aralığıdır. 5 bijon için genelde 100, 108, 110, 112, 120 ve 130 mm; 6 bijon için 139,7 mm kullanılır. Bijon sayısı ve aralığı, jantın iç kısmında yazar.

Merkez Boşluğu

İsminden de anlaşılacağı gibi jantın merkezindeki alandır. Bijonların üzerindeki baskıyı azaltır, balans bozulması risklerini en aza indirir. Jantların merkez boşluğuna, çapı düşürme amaçlı jant bileziği takılır. Jant markalarının merkez boşlukları farklı olabildiği için jant bilezikleri ile çap düşürülür, boşluk kalması önlenir.

Yorum ekle